אודות-נאות-מרדכי

אודות קיבוץ נאות מרדכי

תולדות קיבוץ נאות מרדכי

קיבוץ נאות מרדכי נקרא ע"ש מרדכי רוזובסקי – פעיל ציוני מארגנטינה והוקם ב- 2 בנובמבר 1946 בגליל העליון על גדות הירדן בלב עמק החולה. סביבו, ככתר הדור, הר החרמון, הרי הגולן והרי נפתלי.
הקיבוץ נמצא כ – 10 ק"מ דרומית מזרחית לקריית שמונה מצומת הגומא כ- 4 ק"מ על כביש-977.  

מייסדי נאות מרדכי
מייסדי הקיבוץ הגיעו מתנועות נוער חלוציות ממרכז אירופה. חברי הגרעין הראשון היו יוצאי תנועת הנוער "תכלת לבן" בצ'כיה והגיעו בשנת 1938 להכשרה בכפר גלעדי. לאחר שנה, הקימו את קיבוץ "געתון" בנהריה, אליהם הצטרפו חברי גרעינים נוספים. בנהריה עסקו בעבודות שונות ובין היתר הוקמה סנדלריה לתיקון נעלים ל"יקים" של נהריה. הסנדלריה הפכה לבית חרושת "נעלי געתון" שברבות הימים הפך למפעל "טבע נאות". בשנת 1942 עזבו חברי געתון את נהריה ועלו על הגבעה עליה יושב היום קיבוץ עברון. ב- 1946 הוצע לחברים להקים את הקיבוץ בגליל העליון. לקראת העלייה על הקרקע, הוקם גשר ארעי על הירדן, שאפשר את חציית הנהר ובסיוע תושבי האזור, ההגנה וסולל בונה הוקמו בליל העליה על הקרקע הצריפים הראשונים ומגדל המים. באותו הלילה,  ערביי הכפר זוויה, ששכן דרומית לקיבוץ, ניסו למנוע את הקמת המבנים. באותה התקפה, נהרגו שניים ממקימי הקיבוץ – שלמה בן יהודה ושלמה בנטוב ז"ל. בערב הכרזת המדינה ברחו תושבי זוויה לסוריה.

הקיבוץ קלט חניכי חברות נוער מצפון אפריקה, חניכי תנועות נוער מארגנטינה ובני משק בני הדור השני והשלישי למייסדי הקיבוץ. כיום מונה הקיבוץ כ- 570 נפש, חברים, תושבים, חברים צעירים וילדים.

הקיבוץ בתהליך קליטה של משפחות צעירות בני משק ותושבים כחברים בקיבוץ. בנאות מרדכי מערכת חינוך לגיל הרך הכוללת בית תינוקות, פעוטון, גנון וגן, עם צוותים מקצועיים. בית ספר יסודי אזורי בעל מוניטין "לב העמק", בו לומדים כ- 400 ילדי קיבוצים, מושבים וילדים מקרית שמונה. בני הנוער לומדים בתיכון "עמק החולה" הנמצא בכפר בלום. קיימת מערכת חינוך בלתי פורמאלי לכיתות א' עד י"ב שפועלת במהלך כל השנה, כולל בחופשים.

הקיבוץ מציע מגוון פעילויות לשעות הפנאי כגון: בריכת שחיה, אולם ספורט, מגרש כדורגל, מגרשי טניס, מבני ציבור כמו מועדון לחבר, ספריה וחדר עיון,  מועדון צעירים/פאב. כמו כן, מציע מגוון שירותים כמו: מרכולית, מרפאת קופ"ח ומרפאת שיניים, בית כנסת ועוד. נאות מרדכי, קיבוץ המגדיר את עצמו קיבוץ חילוני. הקיבוץ נמצא בתהליך של שידרוג תשתיות, נהנה מנוי יפה ומזמין וכן מיופיו של נהר הירדן – התוואי ההיסטרי העובר בחצרו.

נאות מרדכי "קיבוץ מתחדש"
נאות מרדכי הינו "קיבוץ מתחדש", תוך שמירה על רשת בטחון לוותיקים ובעלי הצרכים המיוחדים. היום הקיבוץ מבוסס כלכלית, קיימת דאגה למרקם החיים הקהילתיים חינוך, בריאות ואחריות הדדית. דירות החברים בקיבוץ נרשמו על שמם ברשות מקרקעי ישראל וחברים חדשים המתקבלים לחברות בונים את ביתם שנרשם על שמם. הקיבוץ מתעתד להציע לחברים חדשים מגרשים לבניה בשטח שנמצא בצמוד לקיבוץ ובקרוב יתחילו בעבודות פיתוח התשתיות. כלכלת הקיבוץ מבוססת על חקלאות – פרדס וגידולי שדה כמו גם השכרת מבנים לתעשיה ומגורים.

שינוי גודל גופן
נגודיות