נאותק'ה – מרכז פעילות לחבר הוותיק

נאותק'ה הינו מרכז פעילות עבור אוכלוסיית וותיקי נאות. נאותק'ה הוקם במבנה ששימש במשך שנים ארוכות כבית הסיעודי של קיבוץ נאות מרדכי. לאחר הסגירה, שופץ פנים המבנה והוסב למועדון/ מרכז יפיפה ומזמין שמספק "בסיס/ בית וכתובת" בראש ובראשונה עבור החבר הוותיק אך גם מכיל שירותים שונים ומגוונים לקהילה (מספרה, סטודיו לתנועה, קליניקות לרפואה אלטרנטיבית, פעילות נפרדת לגמלאים צעירים ועוד). נאותק'ה נפתח במתכונתו החדשה בינואר 2017. הפעילות בנאותק'ה מתקיימת 6 ימים בשבוע. לוח הפעילות מממש את החזון לייצר בנאות מרדכי זקנה פעילה ובריאה, כמו גם לייצר פלטפורמה הדואגת למקום רלוונטי וראוי, לנראות "וקול" עבור אותם אנשים יקרים. במועדון הוותיקים מתקיימות פעילויות המותאמות ומוכוונות לגיל השלישי, כגון: התעמלות, יוגה, שיעור טעימות מוזיקה קלאסית, הרצאות אינטראקטיביות מבית וותיקי הגליל, שיעורי תנ"ך, קבלת שבת ופרשת השבוע, קפה של צהריים ועוד.

אנחנו רואות בנאותק'ה הגשמה פרקטית של חלום – להזדקן במקום בטוח, מוגן, פעיל ומתחדש, הקשוב לצרכיו האישיים של הזקן יחד עם חיזוק מקומו הרלוונטי של האדם המבוגר בחברה. נאותק'ה, כמרכז/ בסיס מאפשר לנו, המפעילות ונותנות השירות את היכולת להציע בסיס איתן ממנו יוצאים שירותים רבים ונרחבים עבור הפרט. 

"נאותק'ה" הינו מימוש רעיון שעלה מתוך המציאות שנוצרה לאחר סגירת הבית הסיעודי. רעיון שמאגד בתוכו מערכת שירותים חברתיים ופיזיים, מאפשר מענה לזמן הפנאי בהיבט התרבותי והמנטאלי. לאחר קבלת החלטתנו על סגירתו של הבית הסיעודי בד בבד עם השינוי הארגוני של תחום הבריאות, הרווחה והסיעוד, נערכה חשיבה מעמיקה לבניית מערך סיעוד, בריאות ורווחה ו "נאותק'ה", הוא תוצאה של אותה חשיבה.

המגמה הרווחת כיום בארץ ובעולם (כמו גם בקיבוץ), היא קבלה ועידוד רצונו של הזקן להישאר בביתו עד כמה שניתן, ולסיים את חייו בצורה נאותה, בסביבתו הטבעית. הרוב מעדיף לשכור עובד זר שיעזור בתפקודי היומיום, במקום לצאת למתחמי דיור מוגן או מסגרת סיעודית. למציאות החדשה הזו אנו מתאימים את שרותי הסיעוד שלנו. כחלק מההתאמה, יצרנו מקום  שמהווה כתובת ברורה לחברים המבוגרים ומסגרת פעילות מתאימה לגיל ולצרכים.

בית "נאותק'ה" מתוכנן כך, שיספק את המענה לפלח אוכלוסייה זו בכך שיהווה מקום מפגש  ויצירת קבוצה הומוגנית שנשארת מעודכנת ו"בעניינים". הקיבוץ ישמור על קשר עם  קבוצת חברים זו, במטרה לזהות שינויים תפקודיים ואחרים בחיי היומיום שלהם ובהתאם, להתייחס ולסייע. הפעילות היומיומית ב "נאותק'ה" משאירה את החברים המבוגרים פעילים מבחינה פיזית ומנטאלית, משמרת ומשפרת את התפקוד והפעילות ותורמת לבריאות ואיכות החיים. המטרה היא ליצור ביטחון, תחושת שייכות, עניין ואתגר.

הפעילות במרכז "נאותק'ה":

מועדון היום  הבית פתוח בכל ימות השבוע א' – ו' : שעות הפעילות מפורסמות עם פירוט תכנית הפעילות בלוח הפעילות השבועי. הפעילות במסגרת המועדון, מיועדת לחברי הקיבוץ (כולל הורי חברים שגרים בקיבוץ ובני/בנות זוג של חברי קיבוץ). 

שלוש דירוניות סיעוד – מיועדות לחברים הזקוקים להחלמה לאחר ניתוח, שהייה בזמן התאמת הבית לכיסא גלגלים וכיוצ"ב מקרי סיעוד אחרים. כל זמן שדירות אלה לא משמשות לצורכי סיעוד, הן ישמשו את חברי ותושבי הקיבוץ כדירות אירוח.

מתחם חדרי השרות – חדרים המיועדים לנותני שירות (כגון: ספר, פדיקור, מניקור, קוסמטיקה, רפואה אלטרנטיבית וכדומה) עומדים לשירות כלל הקהילה עם אופציה גם לחיצוניים. הכוונה היא יצירת שירותים לקהילה מצד אחד ואפשרות לעזור בפיתוח יזמויות בתחומים רלוונטיים של חברי קיבוץ מצד שני. התשלום עבור שירותים אלה, יינתן לנותן השרות. אנו נשמח שחדרי השירות יאוישו על ידי אנשי שירות ומקצוע מתוך הקיבוץ. במידה ולא יסתייע, תיפתח ההזדמנות גם לבעלי מקצוע חיצוניים.

סטודיו-K  – מקלט עילי (אשר ממוקם בין נאותק'ה למרפאה) כ 50 מ"ר, עבר שיפוץ פנים מפנק: נפרש בו פרקט, הותקנה מראה גדולה + וילון, נתלה סולם שוודי, נקבעה מערכת מוזיקה איכותית, נרכשו ספסלים שוודיים ומזרוני ספורט, בסטודיו גם שירותים ומקלחת, מקרר קטן ופינת קפה/תה, הסטודיו מותאם ומוכן ומשמש לחוגי תנועה וספורט, בסטודיו מתקיימים חוגים סדנאות ואימונים לכלל האוכלוסייה.

מתחם דירות האירוח – חברים ותושבים יקרים, במרכז נאותק'ה, עומדים לרשותכם ולשימושכם – 5 דירות אירוח: שתי דירות חדר ושלוש דירות שני חדרים, דירות אלה ישמשו כדירות אירוח לנוחיותכם ורווחתכם, כל זמן שאין אנו נזקקים להן לצורכי סיעוד.

לתשומת לבכם, אנו מבקשים לציין את מסגרת ההפעלה כדי שכולנו נהנה מהשירות:
דירות אירוח נאותק'ה אינם צימר או מלון דירות, ואינם עסק למטרת רווח,
אין לנו פקידי קבלה, אין לנו "נער מעליות" ולא room service,
אנחנו מספקים שירות לינה בסיסי, לרווחת הקהילה המקומית שלנו בלבד.
הצוות שאחראי על דירות האירוח, דואג לשיבוץ ההזמנות, לתפעול השוטף של המקום, לאחזקה ולניקיון. אתם – חברים ותושבים, אשר מזמינים דירת אירוח, אחראים על כל ההתנהלות מול האורחים: להעביר להם את כל המידע הרלוונטי – שעת כניסה / שעת עזיבה, נהלי המקום, להעביר להם קוד או מפתח וכן הלאה. התנהלות האורחים בעת השהות בדירת האירוח היא על אחריותכם! מכיוון שהדירות ממוקמות בלב שכונת מגורים ובקרבה רבה לבתי חברים ותושבים, כולל משפחות עם ילדים קטנים ומשפחות מבוגרות, אנו מבקשים את שיתוף הפעולה שלכם בשמירה על הכללים והנהלים.

תיאור הדירות: 

דירה 6:
דירת שני חדרים + שירותים-מקלחת ומטבחון. בדירה כיור, שיש, שולחן ושני כיסאות, מקרר קטן, קומקום חשמלי, טוסטר אובן או מיקרוגל, כירה חשמלית, מזגן וטלוויזיה.
שתיים/שלוש שמיכות דקות, שתיים/שלוש כרבוליות, קצת כלי אוכל וסכו"ם.
בדירה 6 יש מיטה אחת זוגית + שתי ספות נוער (כל ספת נוער נפתחת לשתי מיטות יחיד שניתן גם להצמיד למיטה זוגית) + מיטת תינוק (לול)
סה"כ 6 מקומות לינה לילד/מבוגר + לול.

דירה 7: דירת שני חדרים + שירותים-מקלחת ומטבחון. בדירה כיור, שיש, שולחן ושני כיסאות, מקרר קטן, קומקום חשמלי, טוסטר אובן או מיקרוגל, כירה חשמלית, מזגן וטלוויזיה. שתיים/שלוש שמיכות דקות, שתיים/שלוש כרבוליות, קצת כלי אוכל וסכו"ם.
בדירה 7 יש מיטה זוגית + מיטה וחצי + ספה שיכולה לשמש כמיטת יחיד + מיטת תינוק (לול) סה"כ 4 מקומות לינה לילד/מבוגר + לול.

דירה 8:דירת שני חדרים + שירותים-מקלחת ומטבחון. בדירה כיור, שיש, שולחן ושני כיסאות, מקרר קטן, קומקום חשמלי, טוסטר אובן או מיקרוגל, כירה חשמלית, 2 מזגנים וטלוויזיה. שתיים/שלוש שמיכות דקות, שתיים/שלוש כרבוליות, קצת כלי אוכל וסכו"ם.
בדירה 8 יש מיטה זוגית + שתי ספות נוער (כל ספת נוער נפתחת לשתי מיטות יחיד שניתן גם להצמיד למיטה זוגית) + מיטת מעבר (מיטת פעוט) + מיטת תינוק (לול)
סה"כ 6 מקומות לינה לילד/מבוגר + לול + מיטת פעוט.

דירה 9: דירת חדר + שירותים-מקלחת ומטבחון. בדירה כיור, שיש, שולחן ושני כיסאות, מקרר קטן, קומקום חשמלי, מיקרוגל, מזגן וטלוויזיה. שתיים/שלוש שמיכות דקות, שתיים/שלוש כרבוליות, קצת כלי אוכל וסכו"ם. בדירה 9 יש ספה שנפתחת למיטה זוגית + כורסא שנפתחת למיטת יחיד (סה"כ 3 מקומות לינה לילד/מבוגר)

דירה 10:דירת חדר + שירותים-מקלחת ומטבחון. בדירה כיור, שיש, שולחן ושני כיסאות, מקרר קטן, קומקום חשמלי, מיקרוגל, מזגן וטלוויזיה. שתיים/שלוש שמיכות דקות, שתיים/שלוש כרבוליות, קצת כלי אוכל וסכו"ם. בדירה 10 יש ספה שנפתחת למיטה זוגית + כורסא שנפתחת למיטת יחיד + לול לתינוק (סה"כ 3 מקומות לינה לילד/מבוגר + לול)

צריך להביא: מצעים ומגבות, שמיכות וכריות (אם זקוקים לעוד), שמפו וסבון רחצה.     

מצ"ב קישור לסרטון המראה את דירות 6-8

https://photos.app.goo.gl/6zPiFNf34xwDMg7q2

מצ"ב קישור לסרטון המראה את דירות 9-10

https://photos.app.goo.gl/es2rRfkc39ZYTtVv7

כללי התנהגות בדירת האירוח בפרט ובקיבוץ בכלל:
* מבצע ההזמנה מצהיר כי ידוע לו והוא מסכים, כי בכל מקרה בו הקיבוץ יצטרך את הדירה לשימוש סיעודי, מבצע ההזמנה יקבל הודעה ויצטרך לפנות את הדירה תוך יומיים, לכל היותר.


* מבצע ההזמנה מתחייב שלא לגרום נזק או קלקול כלשהו בדירה, בסביבה ו/או ברכוש הקיבוץ. מבצע ההזמנה מתחייב לשמור על ניקיון וסדר של חצר הדירה שהועמדה לרשותו.,


* מבצע ההזמנה ידאג, כי בשעת היעדרותו מהדירה, תהא הדירה נעולה והוא מצהיר כי ידוע לו והוא מסכים שבשום מקרה, לא ישא הקיבוץ באחריות לנזק ו/או לאבדן שייגרמו – אם ייגרמו – לו, לחפציו או לרכושו, המצויים בתחומי הקיבוץ.


* מבצע ההזמנה מתחייב לחנות את רכבו אך ורק במגרש החניה של מזכירות הקיבוץ ובכל מקרה, אך ורק בחניות המוסדרות לא בדרכי הקיבוץ האחרות ולא על הדשאים בקיבוץ, או ליד הדירה.


* שימוש במקומות ציבוריים של הקיבוץ, לצורך אירועים כגון ימי הולדת או פיקניק, או סתם ישיבה, מותנה בהסכמה מראש של הקיבוץ.


* אין לעשן בדירה. אין להכניס חיות לדירה. אין לגרום רעש חזק המפריע לשכנים. אין להבעיר אש בשטח נאותק'ה.


* מבצע ההזמנה מתחייב לשמור על אורח חיים המקובל בקיבוץ ולהימנע מיצירת מטרד בקיבוץ ולאורח חייו.   

                         
* אנא הנחו אורחים לנהוג על פי הכללים


* אנא הנחו אורחים להשאיר מסדרון פנוי לתנועת קולנועיות


אנא הנחו אורחים שלא להיכנס לחצרות פרטיות.

מודים לכם מאוד על ההבנה ושיתוף הפעולה ומאחלים שהות נעימה והמשך יום נהדר. 

בתודה וברכה, 

הרן מן-ריינס