נאותק'ה – מרכז פעילות לחבר הוותיק

לרגע אולי היה נדמה לחלקכם כי עיצובו מחדש של הבית הסיעודי למתחם פעילויות לחבר הוותיק בנאות מרדכי לא יסתיים- אך הגענו לרגע המיוחל ומרכז "נאותק'ה" יפתח ב 15/01/2017.

 

"נאותק'ה" הינו מימוש רעיון שעלה מתוך המציאות שנוצרה לאחר סגירת הבית הסיעודי. רעיון שמאגד בתוכו מערכת שירותים חברתיים ופיזיים, מאפשר מענה לזמן הפנאי בהיבט התרבותי והמנטאלי. לאחר קבלת החלטתנו על סגירתו של הבית הסיעודי בד בבד עם השינוי הארגוני של תחום הבריאות, הרווחה והסיעוד, נערכה חשיבה מעמיקה לבניית מערך סיעוד, בריאות ורווחה ו"נאותק'ה", הוא תוצאה של אותה חשיבה.

המגמה הרווחת כיום בארץ ובעולם (כמו גם בקיבוץ), היא קבלה ועידוד רצונו של הזקן להישאר בביתו עד כמה שניתן, ולסיים את חייו בצורה נאותה, בסביבתו הטבעית. הרוב מעדיף לשכור עובד זר שיעזור בתפקודי היומיום, במקום לצאת למתחמי דיור מוגן או מסגרת סיעודית. למציאות חדשה זו אנו מתאימים את שרותי הסיעוד שלנו. כחלק מההתאמה, יש מקום  שיהווה כתובת ברורה לחברים המבוגרים ומסגרת פעילות מתאימה לגיל ולצרכים.

בית "נאותק'ה" מתוכנן כך, שיספק את המענה לפלח אוכלוסייה זו בכך שיהווה מקום מפגש ויצירת קבוצה הומוגנית שנשארת מעודכנת ו"בעניינים". הקיבוץ ישמור על קשר עם  קבוצת חברים זו, במטרה לזהות שינויים תפקודיים ואחרים בחיי היומיום שלהם ובהתאם, להתייחס ולסייע. הפעילות היומיומית ב "נאותק'ה" משאירה את החברים המבוגרים פעילים מבחינה פיזית ומנטאלית, משמרת ומשפרת את התפקוד והפעילות ותורמת לבריאות ואיכות החיים. המטרה היא ליצור ביטחון, תחושת שייכות, עניין ואתגר.

הפעילות במרכז "נאותק'ה" מתחלקת ל-3:

  1. מועדון היום– הבית יהיה פתוח בכל ימות השבוע א' – ו' : שעות הפעילות יפורסמו עם פירוט תכנית הפעילות. הפעילות במסגרת המועדון, מיועדת לחברי הקיבוץ (כולל הורי חברים שגרים בקיבוץ ובני/בנות זוג של חברי קיבוץ). עלות דמי ההשתתפות בפעילויות המועדון היא 150 ₪ לחודש, למחצית הראשונה של שנת 2017, בסיומה תיבחן העלות מחדש. תחילת תשלום, החל מהחודש השני לפעילות. החודש הראשון (חודש ינואר 2017) ללא תשלום. ההרשמה תעשה באמצעות הרן וענת והנרשמים יחויבו בתקציבם האישי.
    חברים אשר אינם מנויים לפעילות חודשית, יוכלו להצטרף, לבחירתם ובתאום מראש, לפעילויות נאותק'ה המתוכננות, בעלות של 34 ₪ לפעילות.

חברים המשלמים את דמי ההשתתפות החודשיים זכאים להשתתפות נאותק'ה בסכום של 6 ₪  לארוחת הצהרים בקיבוץ. ארוחות הצהריים יוגשו בחדר האוכל באחריות צפריר והרן עם שירות מיוחד לחבר הוותיק שזקוק לכך. ניתן יהיה להזמין דרכינו ארוחת צהריים לנוסעים לתל-חי ולקבלה ארוזה בנאותק'ה עד השעה 14:30. בנוסף, יהיה ניתן לקבל ארוחה חמה לסוף השבוע, איסוף בנאותק'ה, בין השעות 11:00 ל 12:00 בימי שישי, בהזמנה מראש.

הגשת ארוחות הצהריים בחד"א תהיה לתקופת ניסיון. אם לאחר תקופת ניסיון, יסתבר, שיש חוסר שביעות רצון מצד החברים, ההחלטה תיבחן שוב.

  1. שלוש דירוניות סיעוד – מיועדות לחברים הזקוקים להחלמה לאחר ניתוח, שהייה בזמן התאמת הבית לכיסא גלגלים וכיוצ"ב. במידה ולא תהיה דרישה, נשאיר דירונית אחת בלבד לחירום ונשנה את הייעוד של השתיים הנותרות.
  2. מתחם חדרי השרות – 5 חדרים המיועדים לנותני שירות (כגון: ספר, פיזיותרפיסט, פדיקור, מניקור, קוסמטיקה, רפואה אלטרנטיבית וכדומה) יעמדו לשירות כלל הקהילה עם אופציה גם לחיצוניים. הכוונה היא ליצור שירות לקהילה מצד אחד ואפשרות לעזור בפיתוח יזמויות בתחומים רלוונטיים של חברי קיבוץ מצד שני. התשלום עבור שירותים אלה, יינתן לנותן השרות. אנו נשמח שחדרי השירות יאוישו על ידי אנשי שירות ומקצוע מתוך הקיבוץ. במידה ולא יסתייע, נפתח את ההזדמנות לבעלי מקצוע חיצוניים.

ניתן יהיה לקבל את החלל המרכזי לשימושים פרטיים כגון: סדנאות, ישיבות, ימי הולדת וכדומה, תמורת תשלום דמי שימוש ,בתאום מראש ולחברי קיבוץ בלבד.

אנו יוצאים לדרך חדשה. אנחנו שואפות להוות כתובת מקצועית, זמינה ובטוחה לכם. אנחנו מזמינות אתכם להגיע ולהשתלב במרכז חדשני עם גישה מפרגנת לצרכים ולרצונות שלכם. המרכז הוקם בשבילכם, אנחנו נמצאות פה עבורכם ונותר רק שנפגש כולנו שם.

להתראות בנאותק'ה,

ענת הוטא והרן מן-ריינס.